Skip to content

317 43rd StUnion City, NJ 07087

Built 1910
Apartment

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Mar 9, 2006

Property Information

Block246
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-6U-H
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage4,374
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
32%
Improvement Value:$768,600
68%
Total Assessment$1,128,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,960+70.3%
2024$11,132+4.3%
2023$10,671+1.2%
2022$10,547+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft4,374DeedBook 7863, Page 97Recorded4/6/2006

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 5058, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1910