Skip to content

1720 New York Ave(Unit C0404)Union City, NJ 07087

Built 2006

Last Sale Price
$319,900
Last Sale Date
Nov 13, 2021

Property Information

Block89
Lot16.01
QualifierC0404
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class39
Description2BR/1BA
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage992
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,000
44%
Improvement Value:$226,400
56%
Total Assessment$404,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,146-28.1%
2024$8,549+0.5%
2023$8,508+1.2%
2022$8,411+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$319,900

From:

To:

Sq Ft992DeedBook 9623, Page 450Recorded12/15/2021

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft992DeedBook 8401, Page 297NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/20/2007

Property Built

Built

Year Built: 2006