Skip to content

1720 New York Ave(Unit C0506)Union City, NJ 07087

Built 2006

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 4, 2007

Property Information

Block89
Lot16.01
QualifierC0506
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class39
Description2BR/1BA-PS8
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,008
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,600
49%
Improvement Value:$184,800
51%
Total Assessment$365,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,839+20.7%
2024$4,839+4.3%
2023$4,638+1.2%
2022$4,584+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

DeedBook 8212, Page 145NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/16/2007

Property Built

Built

Year Built: 2006