Skip to content

415 18th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Date
Nov 13, 2000

Property Information

Block90
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2U-H-2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,875
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
48%
Improvement Value:$328,800
52%
Total Assessment$636,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,949-15.1%
2024$11,725+4.3%
2023$11,240+1.2%
2022$11,109+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5815, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1898