Skip to content

910 17th StUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Jan 27, 2012

Property Information

Block95
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,082
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$324,000
46%
Improvement Value:$380,600
54%
Total Assessment$704,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,017-6.3%
2024$11,762+4.3%
2023$11,276+3.5%
2022$10,894+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$217,000

From:

To:

Sq Ft2,082DeedBook 8831, Page 454Recorded2/1/2012

Property Built

Built

Year Built: 1908