Skip to content

912 17th StUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 16, 2022

Property Information

Block95
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,012
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$333,200
53%
Improvement Value:$295,300
47%
Total Assessment$628,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,358+9.4%
2024$10,379+4.1%
2023$9,970+1.2%
2022$9,856+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft2,012DeedBook 9666, Page 594NU CodeAffiliated entity (3)Recorded5/17/2022

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,012DeedBook 7143, Page 192NU CodeEstate / executor (10)

Property Built

Built

Year Built: 1908