Skip to content

1722 Kennedy Blvd(Unit C0103)Union City, NJ 07087

Built 1936

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Jun 13, 2018

Property Information

Block95
Lot7
QualifierC0103
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class39
Description2BR/1BA
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,095
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,800
42%
Improvement Value:$206,800
58%
Total Assessment$354,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,430-17.1%
2024$6,553+4.3%
2023$6,282+0.0%
2022$6,282
Property History

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 9319, Page 692

Property Built

Built

Year Built: 1936