Skip to content

314 Monastery Pl(Unit C0302)Union City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
May 10, 2013

Property Information

Block111
Lot35
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description2BR ( UNREV )
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,098
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,400
40%
Improvement Value:$285,400
60%
Total Assessment$475,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,416-2.0%
2024$8,588+4.1%
2023$8,249+0.0%
2022$8,249
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 8910, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1898