Skip to content

1722 Kennedy Blvd(Unit C0205)Union City, NJ 07087

Built 1936

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Aug 2, 2021

Property Information

Block95
Lot7
QualifierC0205
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage909
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,600
41%
Improvement Value:$176,300
59%
Total Assessment$298,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,295+12.9%
2024$4,690+76.4%
2023$2,659+0.0%
2022$2,659
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$279,000
DeedBook 9632, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1936