Skip to content

1722 Kennedy Blvd(Unit C0305)Union City, NJ 07087

Built 1936

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
May 8, 2018

Property Information

Block95
Lot7
QualifierC0305
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage909
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,600
41%
Improvement Value:$176,300
59%
Total Assessment$298,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,578-31.1%
2024$6,642+4.3%
2023$6,367+0.0%
2022$6,367
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 9329, Page 798

Property Built

Built

Year Built: 1936