Skip to content

1722 Kennedy Blvd(Unit C0307)Union City, NJ 07087

Built 1936

Owner
---
Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Sep 16, 2025

Property Information

Block95
Lot7
QualifierC0307
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage854
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,000
41%
Improvement Value:$167,400
59%
Total Assessment$281,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,310+73.9%
2024$2,479+4.3%
2023$2,376+0.0%
2022$2,376
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft854DeedBook 9930, Page 844Recorded9/18/2025

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 9518, Page 810

Property Built

Built

Year Built: 1936