Skip to content

1815 Kerrigan AveUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 8, 2012

Property Information

Block96
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-C-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,500
41%
Improvement Value:$418,500
59%
Total Assessment$706,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,322+4.2%
2024$11,824+4.1%
2023$11,358+1.2%
2022$11,229+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 5223, Page 331