Skip to content

429 51st StWest New York, NJ 07093

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 25, 2012

Property Information

Block104
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page17

Building Details

Building Class46
Description2SFR2G 3U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,480
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
32%
Improvement Value:$130,000
68%
Total Assessment$192,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,844+2.0%
2024$14,547-1.7%
2023$14,801+0.7%
2022$14,697+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1987