Skip to content

585 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block143
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class46
Description2SFG1 2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,360
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
32%
Improvement Value:$106,400
68%
Total Assessment$156,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,060+2.0%
2024$11,819-1.7%
2023$12,026+0.7%
2022$11,941+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1986