Skip to content

423 51st StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Nov 24, 2021

Property Information

Block104
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page17

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,544
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
54%
Improvement Value:$53,100
46%
Total Assessment$115,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,914+2.0%
2024$8,736-1.7%
2023$8,888+0.7%
2022$8,826+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft1,544DeedBook 9624, Page 848Recorded12/22/2021

Property Sale

Sale
$133,200
DeedBook 4662, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1914