Skip to content

217 53rd StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Aug 6, 2018

Property Information

Block90
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class46
Description2S-BR-B-2U
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage1,608
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
44%
Improvement Value:$70,500
56%
Total Assessment$125,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,677+2.0%
2024$9,484-1.7%
2023$9,650+0.7%
2022$9,582+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,608DeedBook 9340, Page 441Recorded9/14/2018

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,608DeedBook 8682, Page 397Recorded8/20/2009

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4864, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1919