Skip to content

417 51st StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Oct 27, 2003

Property Information

Block104
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page17

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
49%
Improvement Value:$65,400
51%
Total Assessment$127,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,862+2.0%
2024$9,665-1.7%
2023$9,834+0.7%
2022$9,765+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft2,016DeedBook 7182, Page 47NU CodeTitle correction (4)Recorded12/17/2003

Property Built

Built

Year Built: 1914