Skip to content

319 51st StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Date
Sep 30, 2024

Property Information

Block103
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page17

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,004
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
38%
Improvement Value:$82,400
62%
Total Assessment$132,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,209+2.0%
2024$10,005-1.7%
2023$10,180+0.7%
2022$10,109+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3221, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1914