Skip to content

416 50th StWest New York, NJ 07093

Built 1929

Last Sale Date
Sep 30, 2024

Property Information

Block104
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,206
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
56%
Improvement Value:$50,100
44%
Total Assessment$112,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,683+2.0%
2024$8,509-1.7%
2023$8,658+0.7%
2022$8,597+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3136, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1929