Skip to content

517 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Sep 30, 2024

Property Information

Block120
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
67%
Improvement Value:$29,400
33%
Total Assessment$88,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,801+2.0%
2024$6,665-1.7%
2023$6,782+0.7%
2022$6,734+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4352, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1919