Skip to content

303 50th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Date
Mar 18, 2003

Property Information

Block105
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page17

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage2,114
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
47%
Improvement Value:$68,100
53%
Total Assessment$129,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,978+2.0%
2024$9,779-1.7%
2023$9,950+0.7%
2022$9,880+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4560, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1914