Skip to content

319 50th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 6, 2014

Property Information

Block105
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page17

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,116
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
49%
Improvement Value:$64,800
51%
Total Assessment$126,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,415+4.1%
2024$10,006+3.2%
2023$9,696+0.7%
2022$9,628+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,116DeedBook 8978, Page 525Recorded6/18/2014

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,116DeedBook 8059, Page 54Recorded11/28/2006

Property Sale

Sale
$491,000

From:

To:

Sq Ft2,116DeedBook 7685, Page 15Recorded10/4/2005

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5288, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1914