Skip to content

329 50th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 19, 2011

Property Information

Block105
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page17

Building Details

Building Class26
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,962
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,400
47%
Improvement Value:$63,400
53%
Total Assessment$119,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,238+2.0%
2024$9,053-1.7%
2023$9,211+0.7%
2022$9,147+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$221,000

From:

To:

Sq Ft1,962DeedBook 8784, Page 98Recorded3/24/2011

Property Sale

Sale
$124,900
DeedBook 5256, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1914