Skip to content

6004 Washington StWest New York, NJ 07093

Built 1963

Last Sale Date
Apr 3, 2006

Property Information

Block145
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,420
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
30%
Improvement Value:$116,300
70%
Total Assessment$166,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,823+2.0%
2024$12,567-1.7%
2023$12,787+0.7%
2022$12,697+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1963