Skip to content

561 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Oct 30, 1992

Property Information

Block120
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,122
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
41%
Improvement Value:$68,500
59%
Total Assessment$115,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,906+2.0%
2024$8,728-1.7%
2023$8,881+0.7%
2022$8,818+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4547, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1919