Skip to content

4908 Hudson AveWest New York, NJ 07093

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1,950,000
Last Sale Date
Oct 25, 2021

Property Information

Block102
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description5S-B-20-2C
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage15,870
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,500
27%
Improvement Value:$298,400
73%
Total Assessment$410,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,936+4.1%
2024$32,605+8.5%
2023$30,056+0.7%
2022$29,845+8.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$1,950,000
DeedBook 9660, Page 813Recorded4/25/2022

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$990,000
DeedBook 5485, Page 8