Skip to content

528 52nd St(Unit C0101)West New York, NJ 07093

Built 2009

Last Sale Price
$292,000
Last Sale Date
May 10, 2018

Property Information

Block109
Lot22
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage902
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
14%
Improvement Value:$55,000
86%
Total Assessment$64,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,935+2.0%
2024$4,836-1.7%
2023$4,921+0.7%
2022$4,886+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$292,000

From:

To:

Sq Ft902DeedBook 9308, Page 18Recorded5/21/2018

Property Sale

Sale
$203,500
DeedBook 9018, Page 566

Property Sale

Sale
$183,700

From:

To:

Sq Ft902DeedBook 8744, Page 152NU CodePartial parcel (6)Recorded7/26/2010

Property Built

Built

Year Built: 2009