Skip to content

528 52nd St(Unit C0102)West New York, NJ 07093

Built 2009

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Aug 19, 2010

Property Information

Block109
Lot22
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage850
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500
15%
Improvement Value:$49,000
85%
Total Assessment$57,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,434+2.0%
2024$4,345-1.7%
2023$4,421+0.7%
2022$4,390+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 8754, Page 725

Property Built

Built

Year Built: 2009