Skip to content

528 52nd St(Unit C0104)West New York, NJ 07093

Built 2009

Last Sale Price
$176,000
Last Sale Date
Jun 21, 2010

Property Information

Block109
Lot22
QualifierC0104
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage898
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
15%
Improvement Value:$52,500
85%
Total Assessment$61,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,742+2.0%
2024$4,648-1.7%
2023$4,729+0.7%
2022$4,696+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$176,000

From:

To:

Sq Ft898DeedBook 8741, Page 805NU CodePartial parcel (6)Recorded7/14/2010

Property Built

Built

Year Built: 2009