Skip to content

528 52nd St(Unit C0201)West New York, NJ 07093

Built 2009

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 14, 2018

Property Information

Block109
Lot22
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage902
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
12%
Improvement Value:$66,000
88%
Total Assessment$75,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,783+2.0%
2024$5,668-1.7%
2023$5,767+0.7%
2022$5,726+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft902DeedBook 9315, Page 612Recorded6/19/2018

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft902DeedBook 8716, Page 564NU CodePartial parcel (6)Recorded2/19/2010

Property Built

Built

Year Built: 2009