Skip to content

525 53rd StWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Feb 3, 2020

Property Information

Block109
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-C
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,476
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
92%
Improvement Value:$6,000
8%
Total Assessment$75,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,194+4.1%
2024$5,951+3.2%
2023$5,767+0.7%
2022$5,726+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 9471, Page 782Recorded2/12/2020

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

DeedBook 7212, Page 78Recorded2/7/2004

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 5688, Page 261