Skip to content

541 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1919
Commercial

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jun 7, 2018

Property Information

Block137
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class46
Description2S-F-C-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,270
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,700
44%
Improvement Value:$77,300
56%
Total Assessment$138,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,397+4.1%
2024$10,950-15.4%
2023$12,948+0.7%
2022$12,857+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,270DeedBook 9327, Page 235Recorded7/26/2018

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4518, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1919