Skip to content

5403 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 19, 1996

Property Information

Block112
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,380
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,300
35%
Improvement Value:$193,700
65%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,777+4.1%
2024$23,805+3.2%
2023$23,067+0.7%
2022$22,905+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5018, Page 326