Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
5409 Bergenline AveWest New York, NJ 07093
Commercial
Love it? Save it.
track changes
Overview
Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 20, 2025
Property Information
Block112
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19
Building Details
Building Class---
Description2&1S-CB-C-OFF
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage16,568
Acreage0.19
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$258,400
30%
Improvement Value:$616,600
70%
Total Assessment$875,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $72,266 | +4.1% |
| 2024 | $69,431 | +3.2% |
| 2023 | $67,279 | +0.7% |
| 2022 | $66,806 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.