Skip to content

5410 Madison StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Dec 12, 2023

Property Information

Block112
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,764
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
43%
Improvement Value:$65,800
57%
Total Assessment$115,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,564+9.3%
2024$8,751-1.7%
2023$8,904+0.7%
2022$8,841+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 9794, Page 261Recorded1/4/2024

Property Built

Built

Year Built: 1919