Skip to content

521 56th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 11, 1992

Property Information

Block119
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
45%
Improvement Value:$62,000
55%
Total Assessment$112,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,386+2.1%
2024$8,214-1.8%
2023$8,362+0.7%
2022$8,301+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919