Skip to content

519 56th StWest New York, NJ 07093

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 24, 2014

Property Information

Block119
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description3B-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
31%
Improvement Value:$110,000
69%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,338+2.0%
2024$12,091-1.7%
2023$12,302+0.7%
2022$12,216+1.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$128,450
DeedBook 6000, Page 265