Skip to content

6317 Polk StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2024

Property Information

Block153
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,740
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
50%
Improvement Value:$68,800
50%
Total Assessment$136,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,298+9.3%
2024$10,338-1.7%
2023$10,519+0.7%
2022$10,445+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$358,000
DeedBook 9218, Page 426

Property Sale

Sale
$358,000

From:

To:

Sq Ft1,740DeedBook 9218, Page 426Recorded7/13/2017

Property Built

Built

Year Built: 1919