Skip to content

515 56th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Sep 22, 2004

Property Information

Block119
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class46
Description2F-2U-2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
45%
Improvement Value:$62,100
55%
Total Assessment$112,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,644+2.0%
2024$8,471-1.7%
2023$8,619+0.7%
2022$8,559+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 7385, Page 124Recorded10/25/2004

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5629, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1919