Skip to content

127 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$442,500
Last Sale Date
Mar 13, 2015

Property Information

Block11
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2B-3U-BA-3GAR
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,868
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
44%
Improvement Value:$84,400
56%
Total Assessment$151,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,713+2.0%
2024$11,479-1.7%
2023$11,680+0.7%
2022$11,598+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$442,500

From:

To:

Sq Ft1,868DeedBook 9042, Page 158Recorded6/3/2015

Property Sale

Sale
$442,500
DeedBook 9042, Page 158

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5601, Page 299

Property Sale

Sale
$112,300
DeedBook 5265, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1899