Skip to content

129 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Date
Sep 22, 2004

Property Information

Block11
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U-3GAR
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,998
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
47%
Improvement Value:$76,300
53%
Total Assessment$143,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,088+2.0%
2024$10,867-1.7%
2023$11,057+0.7%
2022$10,979+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5332, Page 297

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 4727, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1899