Skip to content

139 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Sep 15, 2020

Property Information

Block11
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,664
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
42%
Improvement Value:$87,500
58%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,567+2.0%
2024$11,336-1.7%
2023$11,534+0.7%
2022$11,453+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft2,664DeedBook 9514, Page 374Recorded10/14/2020

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,664DeedBook 9252, Page 153NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1899