Skip to content

133 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Apr 28, 2006

Property Information

Block11
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,868
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
61%
Improvement Value:$42,500
39%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,482+2.0%
2024$8,313-1.7%
2023$8,458+0.7%
2022$8,399+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,868DeedBook 7895, Page 14Recorded5/18/2006

Property Sale

Sale
$190,500
DeedBook 5556, Page 9

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4967, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1899