Skip to content

131 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$179,850
Last Sale Date
Sep 13, 2000

Property Information

Block11
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,868
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
56%
Improvement Value:$52,500
44%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,253+2.0%
2024$9,068-1.7%
2023$9,227+0.7%
2022$9,162+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$179,850
DeedBook 5680, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1899