Skip to content

6001 Blvd EastWest New York, NJ 07093

Last Sale Date
Jan 30, 2001

Property Information

Block39
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description5B-2C-27U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$247,000
25%
Improvement Value:$751,200
75%
Total Assessment$998,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$82,441+4.1%
2024$79,207+3.2%
2023$76,752+0.7%
2022$76,213+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,575,000
DeedBook 5454, Page 180