Skip to content

6120 Buchanan PlWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$3,500,000
Last Sale Date
Feb 13, 2024

Property Information

Block40
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description1S-ADLT DAYCARE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
57%
Improvement Value:$230,000
43%
Total Assessment$535,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,186+4.1%
2024$42,452+3.2%
2023$41,136+0.7%
2022$40,847+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$3,500,000
DeedBook 9807, Page 986

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

DeedBook 6026, Page 319Recorded8/8/2002