Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
5101 B'Line Ave/500 51stWest New York, NJ 07093
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2018
Property Information
Block108
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page18
Building Details
Building Class---
Description3&1S-B-C-3U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$122,100
34%
Improvement Value:$240,900
66%
Total Assessment$363,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $29,980 | +4.1% |
| 2024 | $28,804 | +3.2% |
| 2023 | $27,911 | +0.7% |
| 2022 | $27,715 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.