Skip to content

518 59th StWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 21, 2006

Property Information

Block127
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-6U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,016
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
32%
Improvement Value:$128,900
68%
Total Assessment$190,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,709+4.1%
2024$15,092+3.2%
2023$14,624+0.7%
2022$14,522+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

DeedBook 7449, Page 283Recorded1/26/2005