Skip to content

523 60th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 15, 2021

Property Information

Block127
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,032
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
43%
Improvement Value:$80,900
57%
Total Assessment$142,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,965+2.0%
2024$10,746-1.7%
2023$10,934+0.7%
2022$10,857+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$357,000

From:

To:

Sq Ft2,032DeedBook 7054, Page 151Recorded5/15/2003

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5991, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1919