Skip to content

6115 Park AveWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Apr 30, 2019

Property Information

Block40
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description4S-B-8U-C-GAR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
23%
Improvement Value:$202,000
77%
Total Assessment$263,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,746+4.1%
2024$20,893+3.2%
2023$20,245+9.3%
2022$18,515+22.4%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

DeedBook 9403, Page 771Recorded5/16/2019